چطور برای کودک اوتیسمیک دندانپزشک مناسبی انتخاب کنیم؟

بردن کودکان به دندانپزشکی امری سخت و طاقت فرساست؛ چه برسد به اینکه برای کودک مبتلا به اوتیسم به دنبال این کار باشیم؛ بسیاری از بزرگسالان دندانپزشکی را مکانی استرس زا میدانند حال فکر کنید میخواهید کودکان را به مطب ببرید.

اما نگران نباشید؛ ویزیت اطفال نباید یک کابوس باشد؛ دندانپزشکان متخصص اطفال کار با کودکان را بلدند و مطبشان مناسب کودکان تعبیه شده است به گونه ای که ویزیت اطفال را لذت بخش میکند؛ اگر کودک شما مبتلا به اوتیسم است باید چند نکته را هنگام انتخاب دندانپزشک در نظر بگیرید.

چرا دندانپزشک اطفال؟

این امری مهم است که کودک خود را طبق یک روال مشخص به دندانپزشکی ببرید.

سلامت دهانی برای یک زندگی سالم امری حتمی است. بسیاری از والدین می پرسند که چرا باید کودک خود را به دندانپزشک اطفال ببرد به جای یک دندانپزشک عمومی؛ در اینجا چند ویژگی دندانپزشک اطفال را توضیح دادیم:

الف) دندانپزشکان اطفال دو یا سه سال بیشتر از دندانپزشکان عمومی در دانشگاه آموزش میبینند؛ این آموزش بیشتر به جهت آشنایی بیشتر با متد کار با اطفال و نیاز های بیشتر این قشر جامعه است و البته که کودکان اوتیسمی نیز از این گروه مستثنا نیستند.

ب) مطب دندانپزشک اطفال محیطی دوستانه دارد که اطفال آن را میپسندند و همچنین از ادوات کمتر ترسناک دندانپزشکی استفاده میکنند تا کودک حس آرامش بیشتری داشته باشد.

پ) اتاق یک دندانپزشک اطفال نور بسیار بیشتری دارد و همچنین اسباب بازی ها و بازی های متنوعی در آن قرار دارد به گونه ای که کودک در طول مدت ویزیت آرامش بیشتری داشته باشد.

ج) آنها در حین کار با کودک حرف میزنند و مدام او را درگیر مطلبی میکنند به گونه ای که پروسه دندانپزشکی را کمتر حس کند.

همانطور که میبینید یک کودک در مطب دندانپزشک اطفال حس آرامش بیشتری دارد؛ حال برای کودکان اوتیسمی چه کنیم؟

از دیگران سوال کنید:

از والدین دیگری که کودک اوتیسمی دارند راجع به تجربه ویزیتشان سوال کنید.

اگر تجربه خوبی داشته اند کجا رفتند؟ چه چیزی باعث شد از تجربه خود راضی باشند؟ این که شما نکات خوبی را در مشاوره ها بیابید خود شروع بسیار خوبیست.

اگر کسی را نیافتید در در زیر همین پست گفتگو کنید؛ بسیاری از دندان پزشکان به روز در صفحات مجازی تجربیات بسیار مناسبی را به اشتراک میگذارند. این تجربیات و نظرات آنلاین میتوانند شروع بسیار مناسبی باشند برای یافتن دندانپزشک خوب برای کودک شما.

از مراکز همکار آسپا استفاده کنید:

در لیست مراکز همکار آسپا مراکزی که دارای متخصص اطفال هستند مشخص شده و میتوانید با تماس با این مراکز از مشاوره آنها استفاده کنید.

همیشه با دندانپزشک احتمالی کودک خود صحبت کنید:

اول از هرچیزی با مطب دندانپزشک اطفال تماس بگیرید و نیاز ها و شرایط کودک خود را بیان کنید؛ رد و بدل شدن این اطلاعات میتواند کمک شایانی در جهت انتخاب بهترین گزینه به شما بکند. چندی از سوالات مهم:

الف) آیا تجربه کار با کودکان اوتیسمیک را داشته اید؟

ب) آیا شرایط مناسب جهت یک ویزیت آرامشبخش را برای کودک اوتیسمیک دارید؟

ج) آیا میتوانم کودک خود را طی ویزیت همراهی کنم؟

د) آیا میتوانم تاریخ خود را نسبت به شرایط کودکم تغییر دهم؟

ه) آیا کارکنان مطب در هر جلسه ویزیت تعویض میشوند یا خیر؟

شما کودک خود را به خوبی میشناسید و شرایط وی را به خوبی میدانید؛ پس اگر از جواب های دندانپزشک راضی نبودید؛ دندانپزشک دیگری را انتخاب کنید.

بدانید که برخی دندانپزشکان متمایل نخواهند بود تا با کودک شما کار کنند به دلیل اینکه نمیتوانند یک تجربه بدون استرس را برای وی فراهم کنند؛ گرچه میتوانند شما را به دندانپزشکی که چنین شرایطی را داشته باشد ارجاع دهند.

مشکلات حسی را در نظر داشته باشید:

کودکان مبتلا به اوتیسم معمولا از مشکلات حسی رنج میبرند. این مشکلات باید با دندانپزشک در میان گذاشته شود و شرایط مناسب کودک در نظر گرفته شود.

اگر کودک شما دوست ندارد صندلی اش بیش از حد افقی شود باید به دندانپزشک بگویید تا در بدو ورود صندلی را در موقعیت مناسب قرار دهد تا کودک راحت باشد. اگر کودک به نور حساس است به او اجازه دهد تا عینک آفتابی بزند چرا که مطب معمولا نور زیادی دارد.

هر یک از این شرایط باید با دندانپزشک مطرح شود. اگر دندانپزشک مناسب را یافتید آنها استراتژی های مقابله با این حساسیت ها را در نظر خواهند گرفت و میتوانند شما را از این راه حل ها با خبر سازند و به آرامش بیشتر شما و کودک کمک کنند.

چند ویزیت سریع و کوتاه را برای کودک خود برنامه ریزی کنید:

این که کودک شما در ویزیت اول یک پروسه طولانی و طاقت فرسا در انتظار داشته باشد اصلا نشانه خوبی نخواهد بود؛ پس باید چند ویزیت کوتاه و سریع را در نظر داشته باشید. این کمک میکند تا اعتماد خوبی بین کودک شما و پرسنل دندانپزشکی شکل گیرد. همچنین با این کار آشنایی کودک شما با اتفاقات در مطب را بسیار تسریع خواهد بخشید. همچنین بدانید که اگر این ویزیت های اولیه به خوبی پیش نرود شما باید دندانپزشک دیگری را در نظر بگیرید.

همواره به دنبال روابط اجتماعی بالا باشید:

دندانپزشکان اطفال میبایست توانایی های بالایی در ارتباطات اجتماعی از خود نشان دهند. دندانپزشک باید از روش “بگو؛ نشان بده؛ انجام بده” استفاده کند.

اول به کودک پروسه را توضیح میدهند

دوم ادوات مورد نیاز پروسه درمان را به او نشان میدهند و حتی به او اجازه میدهند که وسایل را لمس کند و با آنها ارتباط برقرار کند.

در پایان پروسه را دقیقا همانگونه که گفته اند آغاز خواهند کرد.

این گونه ارتباط به کودک کمک میکند تا هرگونه شک و بلاتکلیفی را برای خود از بین ببرد و در شرایط آرام تری قرار گیرد. اگر کودک در ایجاد ارتباط مشکل داشت والدین مسول اند برای ایجاد ارتباط بهتر کمک کنند حتی شرایطی را فراهم کند تا اینکه کودک این پروسه را بر روی برادر و خواهر خویش ببیند تا با آن آشنا شود.

آموزش بهداشت دهان و دندان به کودک اوتیسم

دیگر ملاحظات:

امید است که این متد ها به شما در جهت انتخاب یک پزشک مناسب کمک کند؛ هر چند توجه به نکات زیر میتواند به شما کمک بیشتری بکند:

الف) آیا کودک شما با تشنج دست و پنجه نرم میکند؟ اگر چنین است باید پزشک خود را در این باره آگاه کنید و او به شما کمک میکند که پروسه بهتری داشته باشید و به سلامت دهان کودک شما در حین تشنج کمک خواهد کرد.

ب) آیا استفاده از آرام بخش ها به تجربه بهتر کودک شما کمک میکند؟ این مورد میتواند به آرامش بیشتر کودک شما کمک کند درصورتی که باعث به خواب رفتن کودک شما نشود.

پ) آیا دندانپزشک شما میتواند به یاد دهی آداب سلامت دهان به کودک شما کمک کند؟

بعضی وقت ها یک مسواک زدن ساده برای کودک سخت خواهد بود. این یادگیری توسط دندانپزشک میتواند بهبود داده شود.

منبع:

https://www.childrenandteendental.com/blog-articles/choosing-a-pediatric-dentist-for-an-autistic-child

پیام بگذارید